O tym należy trąbić ! 😊
Takie informacje napawają nas dumą, powodują ogromną radość i utwierdzają w przekonaniu, że podążamy właściwą drogą 😊
Podczas "Gali z Okazji Dnia Pracownika Socjalnego", zorganizowanej 28 listopada 2023 roku przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu nasz Zespół Pracowników Socjalnych Działu Pomocy Środowiskowej nr 6 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, jako jeden z niewielu, otrzymał wyróżnienie w ramach konkursu „Pracownik Socjalny Kujaw i Pomorza”.
Statuetkę z rąk Pana Piotra Całbeckiego - Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrali:
- Izabela Chrabąszcz-Klimas,
- Emilia Haberska,
- Hanna Smolarz,
- Paulina Madejewska,
- Sylwia Kaczorek,
- Mikołaj Tomczyk.
Dla przypomnienia:
Od miesiąca stycznia 2021 roku, w Dziale Pomocy Środowiskowej Nr 6 został utworzony "Zespół do wsparcia osób bezdomnych", który zajmuje się szeroko pojętą pracą socjalną na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W ramach Zespołu pracownicy zawodowej służby socjalnej wykonują zadania bezpośrednio w schroniskach dla osób bezdomnych oraz noclegowni, prowadzą dyżury wspierające w ogrzewalniach, gdzie zgodnie z posiadaną wiedzą i kompetencjami udzielają poradnictwa. Oni każdego dnia reprezentują interesy Beneficjentów w różnych instytucjach, tj.: placówkach służby zdrowia, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej na terenie całego kraju, czy zakładach karnych. Współpracując z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, a także reprezentantami Stowarzyszeń wspierających osoby w kryzysie bezdomności, włączają się w prowadzone przez nie działania i wydarzenia, np.: "Miejska Wigilia dla osób ubogich".
Zespół wytrwale podnosi posiadane kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach, kursach, konferencjach oraz spotkaniach, m. in. z władzami Miasta, gdzie przedstawiając sytuację osób bezdomnych, mają realny wpływ na ich odbiór społeczny.
Zespół, w ramach codziennych obowiązków, prowadzi również osiem mieszkań chronionych wspieranych oraz współpracuje z organizacją pozarządową prowadzącą cztery mieszkania wspomagane (łącznie 38 Mieszkańców). W mieszkaniach prowadzone są działania wspierające, praca socjalna oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. Działania mają na celu utrzymanie i rozwijanie niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania godności i szacunku dla Mieszkańców.
Pracownicy Zespołu podejmują także działania street workerskie. Dzięki wdrożeniu tej nowoczesnej metody docierają do wielu grup społecznych, które dotychczas były izolowane, odtrącone i przez wielu niezauważone.
Ich działania realnie zmieniają sytuację osób będących w kryzysie bezdomności, o czym świadczą poniższe liczby.
W okresie od stycznia do września 2023 roku:
- 17 osób podjęło zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę,
- 10 osób podjęło uczestnictwo w Centrum Integracji Społecznej,
- 6 osób podjęło leczenie odwykowe,
- 20 osób podjęło leczenie specjalistyczne (w tym psychiatryczne),
- 11 osób uzyskało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- 8 osób przy wsparciu pracownika socjalnego uzyskało własne świadczenie z ZUS,
- 22 osoby opuściły schronisko – wynajęły pokój, mieszkanie, hotel robotniczy,
- 1 osoba otrzymała lokal z zasobów ADM,
- 7 osób, z uwagi na stan zdrowia oraz konieczność zapewnienia całodobowej opieki, skierowanych zostało do domów pomocy społecznej,
a to właściwie początek, bo oni dopiero się rozkręcają... 😊
* Zdjęcia dzięki uprzejmości Organizatora, tj.: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!